Simpson Strong-Tie PAB8H-36-HDG 1 X 36IN HS PAB HOT DIP GALV
MPN: PAB8H-36-HDG
Barcode: 707392020035
Availability : In Stock Pre order Out of stock
Add to Wishlist
Minimum order quantity is .
Maximum order quantity is .
The product can be bought in quantity increments of .
left in stock.
Key Features:
Specifications
Simpson Strong-Tie PAB8H-36-HDG
•Available in diameters from 1/2" to 1 1/4" and lengths from 12" to 36" (in 6" increments)
•Available in standard and high-strength steel
•Head stamp contains the No Equal sign, diameter designation and an "H" on high-strength rods
•Standard Steel — ASTM F1554 Grade 36, A36 or A307; Fu = 58 ksi
•High-Strength Steel (up to 1" dia.) — ASTM A449; Fu = 120 ksi